Zasady działania biura nieruchomości

Przejdź do listy wpisów

Biura nieruchomości od lat zajmują się pośrednictwem w sprzedaży oraz kupnie mieszkań, działek czy domów. Obsługują transakcję, dopilnowują wszelkich formalności, by na samym końcu otrzymać zapłatę wysokości kilku procent wartości nieruchomości. Pośrednik musi więc być zawsze na bieżąco z rynkiem, znać najnowsze panujące zasady, prawo oraz odpowiadać na wszelkie pytania swoich klientów. Jest to bardzo odpowiedzialny zawód, wymagający przygotowania i wiedzy z wielu dziedzin. W profesjonalnych biurach nieruchomości znajdują się wyłącznie tacy pracownicy, jednak przed podjęciem współpracy warto wiedzieć, jak to wszystko wygląda od środka. 

Prowadzenie biura zgodnie z normami prawnymi

Prawo mówi, że biuro nieruchomości podejmuje wszelkie czynności, związane z zawieraniem umów nabycia pełnych praw do mieszkań, ale również umów najmu. Dokładniej zajmują się tym pośrednicy lub agenci, jacy uprzednio zostają odpowiednio przeszkoleni. Muszą oni w swojej codziennej pracy przestrzegać kodeksu etyki oraz posiadać ubezpieczenie OC w przypadku popełnienia błędów, wynikających ze złej oceny stanu mieszkania bądź innych czynników. Właściciel biura nieruchomości ma na swojej głowie mnóstwo rzeczy, których musi dopilnować, by nie ponosić zbędnych kosztów za nieudane transakcje. Z jednej strony chciałby pozyskać możliwie jak największy procent zysku od sprzedaży, z drugiej musi zadbać o zadowolenie obu stron transakcji. 

Jak wygląda współpraca z biurem?

Jeśli klient chce kupić albo sprzedać nieruchomości , musi on podpisać najpierw umowę pośrednictwa. Zawarte są w niej wszystkie szczegóły współpracy – przedmiot umowy, procent od transakcji oraz czas działań. Do każdego klienta zostaje przypisany pośrednik, jaki od początku do końca będzie zajmował się realizacją powierzonego zakupu bądź sprzedaży. Jeszcze do niedawna musiał on przejść odpowiedni egzamin i posiadać specjalną licencję, jednak prawo uległo zmianie i teraz niemal każdy może się zajmować nieruchomościami. Po wykonaniu odpowiedniego researchu i znalezieniu klienta bądź mieszkania na sprzedaż, jego zadaniem jest poinformować o tym klienta i dopilnować przebiegu transakcji. Kiedy obie strony podpiszą umowę między sobą, pośrednikowi zostaje zapłacona prowizja, a współpraca dobiega końca.

Od początku do końca trwania umowy, biuro stale kontaktuje się ze swoimi klientami, informując ich o planowanych spotkaniach oraz efektach poszukiwań. W przypadku sprzedaży właściciele nawet nie muszą pojawiać się na miejscu, co innego jeśli to oni zamierzają mieszkanie kupić. W obu sytuacjach pomoc pośrednika jest nieoceniona, zwłaszcza w przypadku dopełniania formalności.