Na co zwrócić uwagę podczas zakupu domu od biura nieruchomości?

Przejdź do listy wpisów

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy chce kupić przysłowiowe cztery ściany na własność. Niektórzy preferują niewielkie mieszkania w bloku w centrum miasta, inni natomiast są zwolennikami domków jednorodzinnych na obrzeżach. Budowa tych drugich często pochłania sporo czasu od mnóstwo budżetu, dlatego coraz większa ilość rodzin decyduje się na gotowe domy, oferowane głównie przez biura nieruchomości. Na co jednak warto zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o kupnie?

Pełna dokumentacja oraz data budowy domu

Najważniejsze dla przyszłych domowników na pewno są: metraż, lokalizacja oraz rozkład pomieszczeń. Od razu po tych czynnikach powinno zwracać się uwagę na przejrzystość w papierach, których w przypadku budowy domu jest naprawdę wiele. To jest akurat ogromnym plusem w przypadku zakupu od biura nieruchomości – musiało ono bowiem dokładnie sprawdzić, czy dom należy wyłącznie do jednego właściciela i czy nie został zajęty przez bank w celu spłaty kredytu. Widząc więc takie ogłoszenia, warto się zastanowić czy dopłata za usługę pośrednictwa jest warta bezpieczeństwa, jakie gwarantuje się w czasie dokonywania takiej transakcji. Domy wystawione jako nowe, często z datą tegoroczną bądź zeszłoroczną, często okazują się tak naprawdę kilkuletnimi budowami, które po prostu przez lata były wykańczane przez właściciela. Datę rozpoczęcia budowy również warto zweryfikować, by nie okazało się, że później pojawią się problemy z wilgocią, pleśnią czy elektryką. 

Współpraca z pośrednikiem w celu znalezienia domu na sprzedaż

Niejednokrotnie zdarzają się także takie sytuacje, kiedy to przyszli kupujący decydują się na rozpoczęcie współpracy z biurem nieruchomości. Drogie domy na sprzedaż muszą zostać dobrze sprawdzone, a osoby szukające często nie posiadają wystarczającej wiedzy, by dostrzec wszystkie wady i zalety danej oferty. Dlatego podpisują umowę z pośrednikiem, który odpowiednio zweryfikuje domy, które wpadły kupującym w oko. Jeśli któryś z nich okaże się w porządku pod względem prawnym, aranżuje on spotkanie z właścicielem i omawia wszystkie formalności. Jest to o tyle wygodne, że przyszli właściciele nie muszą samodzielnie szukać domu, tylko otrzymują gotowe propozycje. 

Dla jednych zakup nieruchomości od pośrednika ma ogromny minus, dla innych natomiast jest to przede wszystkim sprawdzona oferta. Jeśli zależy komuś na przejrzystych papierach, a niestety nie ma pojęcia o rynku i prawie budowlanym, to pośrednik jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Biuro nieruchomości musi sprawdzić wszystkie domy, zanim wystawi je u siebie na sprzedaż.